:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Nissan Terrano II, ogrzewanie postojowe DEFA

Elektronika, Nissan Terrano ogrzewanie postojowe - zdjęcie, fotografia

Nissan Terrano II, ogrzewanie postojowe DEFA
Zima to ciężki okres, wszystko co się rusza dostaje w kość. Również samochody.
Każdy z nas marzy o tym aby wsiadać do ciepłego auta z czerwcową temperaturą panującą wewnątrz. Fajnie też mieć już na starcie odśnieżone i odparowane szyby.
Można by zamontowć oczywiście agregat spalinowy jednego z wielu producentów lecz czasem cena może być ""lekko odpychająca"".

W takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się ogrzewanie postojowe DEFA, zasilane z zewnątrz. Pewnym ograniczeniem jest konieczność zapewnienia dostępu do zasilania 230V.

Sytem składa się zazwyczaj z grzałki montowanej w układzie chłodzenia silnika, nagrzewnicy elektrycznej instalowanej wewnątrz auta, programatora umożliwiającego zaprogramowanie pracy urządzeń. W lecie nagrzewnicę można bardzo łatwo zdemontować - jest mocowana na specjalnej płycie montażowej.

Nagrzewnica DEFA
Nagrzewnica DEFA

Zestaw może być uzupełniony o ładowarkę akumulatora (prostownik) oraz czujnik temperatury zewnętrznej.
Informacje o temperaturze i stanie naładowania akumulatora oczywiście można odczytać na wyświetlaczu sterownika/programatora. Programator umożliwia programowanie dwóch czasów pracy systemu, np. na ramo przed wyjazdem do pracy i po południu, przed powrotem do domu. Programuje się czas wejścia do auta i czas pracy grzałki w silniku może to być od 1 godziny do 3 resztą system zajmuje się już sam.

Montaż wymaga trochę wysiłku lecz późniejsze korzyści z eksploatacji wynagradzają poniesione wydatki i czas poświecony na montaż.

Pan Jerzy, właściciel prezentowanego samochodu zapytany po kilku dniach użytkowania o efekty odpowiedział tylko: - Szkoda, że tak późno się o tym dowiedziałem.

Defa panel sterowania - programator
DEFA panel sterowania - programator

Miałem okazję montować już w kilku autach elementy instalacji DEFA. Wszystko zaczęło się od zamontowania grzałki w bloku silnika mojego prywatnego samochodu.
Aktualnie na montaż oczekuje kolejny Nissan Terrano II.

Samochód jest też oczywiście przygotowany do jazdy w terenie: amortyzatory KONI i przedni zderzak AFN z wyciągarką Dragon.

Zibi
Twój Auto Serwis 4x4

Nissan Terrano II, ogrzewanie postojowe DEFA komentarze opinie

 • Zbyszek Gołąbiewski 2012-10-28 22:37:41

  Napisz do mnie na prywatny adres.

 • Krzysztof Czwarno 2012-10-23 04:46:03

  jaki jest koszt instalacji tego zimowego ogrzewania w terrano 2.pozdrawiam.Krzysztof

 • GrzegorzN N 2012-04-03 20:42:29

  Bardzo wygodne rozwiązanie gdy codzienni mamy samochód po dodmem ale na dalszym wyjeździe Webasto czy Eberspracherma więcej zalet ;-) Cena oczywiście dużo wyższa ...

 • henryk bajda 2012-04-03 19:18:28

  I w Kanadzie :)

 • henryk bajda 2012-04-03 19:18:12

  I w Kanadzie :)

 • Krzysztof Michalski 2012-04-02 21:10:57

  Fajna sprawa. Ten system jest chyba popularny w Skandynawii.

Dodajesz jako: Zaloguj się