:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Wynajem auta - jak bezpiecznie wypożyczyć?

Firmy, Wynajem bezpiecznie wypożyczyć - zdjęcie, fotografia

Można mówić o pozytywach komunikacji publicznej, o tym, że warto z niej korzystać, bo zmniejszamy w ten sposób zanieczyszczenie środowiska. Jak to tylko możliwe, warto jeździć autobusami i pociągami, lecz czasem, gdy chcemy zwiedzić odległe zakątki lub jesteśmy w obcym kraju, najlepszą opcją pozostaje samochód. Oczywiście nie swój, ale wypożyczony. Na co zwracać uwagę, gdy zdecydujemy się na ten krok?

Bez samochodu ani rusz

Samochód jest dziś obowiązkowym wyposażeniem wielu rodzin. Służy nie tylko do dłuższych podróży, ale też do załatwiania codziennych spraw: jeżdżenia do pracy, podwożenia dzieci do szkoły czy na weekendowe zakupy do galerii handlowej. W wielu sytuacjach śmiało możemy z niego zrezygnować, aby nie generować dodatkowego hałasu, spalin i korków, w innych nie jest to możliwe.

Tak jest też na wakacjach, bo choć często do miejsca docelowego lecimy samolotem bądź podróżujemy autobusem, to już po dotarciu, chcemy mieć większą niezależność, a więc przesiadamy się do auta. Wypożyczamy je, aby dotrzeć tam, gdzie nie da się dostać komunikacją zbiorową, w obcym miejscu, w którym nie chce nam się szukać przystanków, dopytywać o to, bo liczy się czas. Robimy to też przez własną wygodę. Zresztą, powodów może być tysiące, a i tak najważniejsze jest to, by zwracać uwagę na najważniejsze kwestie.

Umowa najmu - co się w niej kryje?

Przed wypożyczeniem pojazdu koniecznie dokładnie przestudiujmy, jakie znajdują się zapisy w umowie, szczególnie pod kątem ukrytych opłat.

  • Zdarza się bowiem czasem tak, że zostaniemy obciążeniem kosztami, przykładowo za dodatkowe wyposażenie (przykładowo za fotelik dla dziecka);
  • Przekonajmy się też, jak w danej firmie wygląda polityka baku paliwa, bo najczęściej auto wypożyczane jest z pełnym. To też jednak oznacza, że przed zwrotem pojazdu, powinniśmy go uzupełnić, a jak zapomnimy - to również i tu możemy spotkać się z przykrym naliczeniem opłat;
  • A czy w umowie są informacje o dziennym limicie przejechanych kilometrów? Tu też niektóre wypożyczalnie mogą upomnieć się wniesienie dodatkowej opłaty;
  • Tak samo może się zdarzyć, gdy zwrócimy auto do innej filii, niż ta, z której korzystaliśmy wcześniej;
  • Dodatkowe opłaty mogą się pojawić również w sytuacji, gdy oddane przez nas auto będzie wymagać sprzątania.

Czy samochód jest ubezpieczony?

Jeśli tak, warto się przekonać, co taki pakiet obejmuje. Jeśli nie, korzystnie przemyśleć opcję, czy lepiej nie dopłacić, by nie ponosić późniejszych kosztów w przypadku uszkodzenia, czy co gorsza - kradzieży auta. Co więcej, być może planujemy w naszej podróży jeździć na zmianę z drugim kierowcą (np. partnerem), a w tej sytuacji pomyślmy o wykupieniu dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego.

Czy zapłacimy kaucję?

To zależy, bo w wielu firmach tego nie unikniemy, a najczęściej odbywa się to poprzez zamrożenie środków na koncie. I w takiej sytuacji, jak już zwrócimy auto w stanie nienaruszonym, to kaucja oczywiście musi zostać oddana w całości. Są jednak miejsca, gdzie unikniemy tej opłaty, przykładowo wynajem aut - carfree.pl. Zyskamy też tu dodatkowe korzyści, bo podstawienie samochodów wykonywane jest za darmo na wszystkich lotniskach w Polsce. Carfree to również stały kontakt - 24 godziny na dobę, szybkie formalności - załatwiane w 20 minut oraz możliwość rezerwacji auta online.

Na koniec warto również wspomnieć o tym, by przed wynajęciem samochodu dokładnie sprawdzić jego stan. Jak posiada uszkodzenia lub zarysowania, poinformujmy o tym pracownika, który ma obowiązek odnotować to w protokole. Oszczędzimy sobie tym sposobem dodatkowych obciążeń finansowych.

Wynajem auta - jak bezpiecznie wypożyczyć? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się