:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

W jaki sposób stan i rodzaj opon wpływa na zużycie paliwa?

Felietony blogerów, sposób rodzaj wpływa zużycie paliwa - zdjęcie, fotografia

Opony to jedyny element samochodu, który ma styczność z nawierzchnią jezdni. Oprócz oporów powietrza i stylu jazdy kierowcy, opory toczenia należą do najbardziej istotnych czynników wpływających na zużycie paliwa. Jakie cechy ogumienia decydują o większym spalaniu?

Opony samochodowe pod wpływem ciężaru auta uginają się, przez co ich fragment przylega do drogi stawiając opór podczas jazdy. Aby go pokonać, potrzeba jest energia pozyskiwana w procesie spalania paliwa. W obecnych czasach, kiedy ceny benzyny i oleju napędowego nie należą do najniższych, kierowcy coraz częściej poszukują sposobów pozwalających ograniczyć zużycie paliwa. Jednym z nich jest wybór odpowiednich opon. Chociaż na pozór nie różnią się one od siebie w znaczący sposób, to takie cechy, jak budowa, średnica, szerokość, poziom zużycia, a także sposób eksploatacji mogą podnosić spalanie, albo przeciwnie – ograniczyć je, a tym samym umożliwić oszczędność paliwa.

 Budowa opony

Ogumienie samochodowe powstaje z kilku warstw różnych materiałów, które są na siebie kolejno nakładane. Im ich więcej, tym większy ciężar opony, co oczywiście przekłada się na wyższe spalanie. Nie bez znaczenia pozostaje też szerokość gum wpływająca na opory toczenia. Niektórzy kierowcy, aby je zmniejszyć, decydują się na założenie węższych opon, które charakteryzują się wyższym profilem, a zarazem są lekkie. Rozwiązanie to pozwala zachować wymaganą średnicę koła ograniczając jednocześnie zużycie paliwa. Według badań prowadzonych przez producentów opon aż 60% udziału w oporach toczenia ma bieżnik ogumienia – są one większe w modelach o licznych nacięciach. Dlatego też opony zimowe wpływają na większe spalanie w porównaniu do tych letnich. Warto tutaj wspomnieć o wykorzystywanych do ich produkcji mieszankach. Muszą one być miękkie, aby zapewnić odpowiednią przyczepność na śniegu, czy lodzie i zapewnić bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerom; z drugiej jednak strony zwiększają opory toczenia. Sytuację poprawia nieco zastosowanie syntetycznego kauczuku, co pozwala zredukować opory, a tym samym ograniczyć zużycie paliwa.

 Stan techniczny

Podczas codziennej jazdy opony stopniowo się ścierają. Im mniej bieżnika, tym mniejsza waga ogumienia i mniejsze opory toczenia. W praktyce oznacza to, że mocno wyeksploatowane opony spowodują mniejsze zużycie paliwa. Oczywiście nie oznacza to, że kierowcy powinni jeździć na ogumieniu prawie pozbawionym bieżnika – stare gumy nie zachowują swoich parametrów, przez co nie gwarantują odpowiedniej przyczepności. I chociaż zużycie paliwa jest istotne, znacznie ważniejsze jest bezpieczeństwo.

 Ciśnienie wewnątrz opony

Na opory toczenia, oprócz wagi opon, wysokości bieżnika czy mieszanki, z jakiej zostały one wykonane, wpływa także ciśnienie wewnętrzne. Jeśli będzie ono niższe od zalecanego przez producenta samochodu (odpowiednie informacje można znaleźć na klapce wlewu paliwa bądź po wewnętrznej stronie drzwi kierowcy), spalanie wzrośnie. Regularne kontrolowanie ciśnienia opon jest ważne, ponieważ powietrze stale z nich ucieka. Jak często to robić? Według specjalistów co najmniej raz na miesiąc i przed każdą dłuższą podróżą. Jest to istotne także ze względów bezpieczeństwa – odpowiednie ciśnienie to lepsza przyczepność, krótsza droga hamowania i łatwiejsze pokonywanie zakrętów oraz omijanie przeszkód.

 Sposób eksploatacji

Kierowcy mogą wpłynąć na mniejsze zużycie paliwa poprzez odpowiedni styl jazdy, a więc hamowanie silnikiem, czy szybkie i dynamiczne przyspieszanie. Jeśli zaś chodzi o same opony, spalanie ograniczy kontrola ciśnienia w ogumieniu oraz zwiększenie go o maksymalnie 0,3 bara w stosunku do zalecanego przez producenta. Warto też zastanowić się nad nieco węższymi oponami – oczywiście muszą one być zgodne z homologacją – które poprawią właściwości jezdne na śniegu i błocie pośniegowym, ale wymagają spokojniejszej jazdy na suchych nawierzchniach. Inny sposób pozwalający ograniczyć spalanie paliwa to wybór kół o mniejszej średnicy. Nie jest on jednak zalecany, ponieważ zwiększa ryzyko uszkodzenia podwozia.

W jaki sposób stan i rodzaj opon wpływa na zużycie paliwa? komentarze opinie

  • superparts.pl - niezalogowany 2018-03-30 11:10:02

    Świetny materiał!

Dodajesz jako: Zaloguj się