:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Ubezpieczenie OC bez zwyżki za wiek - jak kupić tańsze OC dla młodego kierowcy?

Prawo przepisy, Ubezpieczenie zwyżki kupić tańsze młodego kierowcy - zdjęcie, fotografia

W ostatnich latach wzrosły ceny ubezpieczeń samochodów i zapowiada się, że ten trend będzie się utrzymywał. Rośnie liczba samochodów na drogach, jest coraz więcej wypadków, czyli ubezpieczyciele wypłacają więcej odszkodowań. Ponadto rosną koszty napraw samochodów i części. W najgorszej sytuacji są młodzi kierowcy, ponieważ brak doświadczenia skutkuje drogim OC. Ale jesteś w odpowiednim miejscu, aby dowiedzieć się, jak obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu.

Skorzystaj ze zniżek rodzica

Popularnym i całkowicie legalnym sposobem jest zarejestrowanie samochodu na dwie osoby, a następnie współdzielenie polisy. W praktyce wygląda to tak, że ubezpieczyciel wylicza wysokość polisy, uwzględniając zniżki dla kierowcy z dłuższym stażem. W ten sposób już w pierwszym roku możesz zapłacić o połowę mniej za OC. Warto pamiętać, że odpowiedzialność za szkody spada na dwie osoby i wtedy dwóch właścicieli traci zniżki. Kupienie polisy wspólnie z rodzicem wymaga wpisania go do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela.

Upewnij się, że wybierasz najtańszego ubezpieczyciela

Nawet jak nie korzystasz ze zniżek rodzica, to możesz zaoszczędzić dzięki wybraniu najtańszej polisy na rynku. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę nie tylko wiek, ale też miejsce zamieszkania, status zawodowy, miejsce parkowania w nocy, model i rocznik pojazdu. Czasami można się zdziwić, że kierowca otrzymuje wyceny różniące się o kilkaset złotych. Kalkulacja kosztów polisy nie zobowiązuje do jej kupienia, dlatego warto szukać w różnych miejscach – zarówno stacjonarnie, jak i online.

Rozsądnie planuj zakup samochodu

Kupując starszy pojazd, oszczędza się tylko pozornie. Więcej napraw, droższe koszty utrzymania i droższe i OC – to są konsekwencje wyboru starego rocznika. Nie warto również kusić się na szybkie, sportowe auta, ponieważ są większym zagrożeniem na drodze. Mocny samochód z dużym silnikiem zachęca do szybszej jazdy, popisywania się na drodze, a to z kolei wiąże się z większym ryzykiem wypadku i wyższym OC.

Korzystaj z ofert dla młodych kierowców

Niektóre firmy ubezpieczeniowe mają specjalne oferty dla studentów i uczniów. Ubezpieczenia stworzone z myślą o młodych kierowcach są tańsze od standardowych ofert na rynku. Często trzeba spełniać jakieś warunki, np. wartość auta nie może przekraczać pewnej kwoty. Ponadto ubezpieczyciele zastrzegają, że mają prawo nie wypłacić odszkodowania, jeśli kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość, wymusił pierwszeństwo przejazdu, auto było niesprawne, miało zużyte opony itp.

Szukaj promocji

Zaangażowanie w poszukiwanie ubezpieczenia bardzo się opłaci. Czasami na rynku pojawiają się superokazyjne oferty albo kody rabatowe, dzięki którym otrzymasz niższą cenę polisy. Takie okazje nie trafiają się często i trudno je znaleźć, dlatego warto korzystać ze specjalnych narzędzi, np. porównywarek OC, zapisywać się do newsletterów, obserwować profile w mediach społecznościowych, gdzie pojawiają się informacje na ten temat. Na tej stronie znajdziesz wskazówki dotyczące szukania rabatów: https://klaro.pl/ubezpieczenie-oc/.

Ile można zaoszczędzić?

Młodzi kierowcy płacą nawet 70% więcej za OC niż kierowcy z dłuższym stażem i wszystkimi możliwymi zniżkami. W Polsce średnia cena OC wynosi ok. 800 zł. Najwyższa cena polisy bez zniżek to ok. 2500 zł. Właśnie tyle płacą młodzi kierowcy, którzy nie szukają sposobów na oszczędności.
Ubezpieczając samochód wspólnie z rodzicem, można zapłacić niecałe 400 zł za OC – zakładając, że rodzicowi przysługują wszystkie zniżki i wybrałeś najtańszą opcję. To ponad 2000 zł oszczędności. Wybierając inne sposoby, np. szukanie promocji, można zaoszczędzić ok. 1000 zł. Tu trzeba spełnić dwa warunki: znaleźć najtańszą polisę na rynku oraz mieć odpowiedni profil kierowcy (miejsce zamieszkania, status zawodowy, model i rocznik samochodu itp.).

Ubezpieczenie OC bez zwyżki za wiek - jak kupić tańsze OC dla młodego kierowcy? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się