:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Ubezpieczenie OC bez przeglądu – czy jest możliwe?

Felietony blogerów, Ubezpieczenie przeglądu możliwe - zdjęcie, fotografia

Przegląd samochodu – jak często

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zarejestrowany i dopuszczony do ruchu pojazd musi posiadać aktualne badania techniczne. Częstotliwość ich wykonywania zależy od wieku samochodu. Nowe, kupione w salonie auto, swój pierwszy przegląd musi przejść po 3 latach od dnia zakupu. Następne badanie powinno odbyć się już po dwóch latach. Samochody pięcioletnie i starsze powinny być badane co 12 miesięcy. Po wykonanym przeglądzie kierowca dostaje potwierdzenie w postaci pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.

Konsekwencje braku przeglądu

Jazda bez pieczątki w dowodzie rejestracyjnym może przysporzyć kierowcy wiele kłopotów. Jeśli podczas zatrzymania okaże się, że termin dopiero co minął, a samochód jest sprawny, może skończyć się jedynie na upomnieniu. Jednak za brak obowiązującego przeglądu podczas kontroli policyjnej grozi wysoki mandat karny, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. W tym drugim przypadku kierowca otrzyma pozwolenie czasowe, które umożliwia jazdę samochodem przez kolejne 7 dni. W tym czasie należy poddać auto przeglądowi. Jeśli pojazd był sprawny, kierowca otrzyma zaświadczenia uprawniające do jazdy po drogach publicznych przez 30 dni. Po odbiorze dowodu rejestracyjnego w Wydziale Komunikacji należy ponownie udać się na stację kontroli pojazdów po pieczątkę z nową datą przeglądu.

OC bez przeglądu

Każdy właściciel samochodu ma obowiązek wykupienia polisy OC i przeprowadzania regularnego przeglądu. Czy jednak możliwe jest ubezpieczenie samochodu bez badań technicznych? Ważny przegląd może, ale nie musi być weryfikowany przez ubezpieczyciela. Jednak jeśli dojdzie do szkody, a bezpośrednią przyczyną będzie stan techniczny pojazdu, można się spotkać z odmową świadczenia.

Odszkodowanie z OC a brak przeglądu

Brak badania technicznego nie zwalnia ubezpieczyciela z wywiązania się ze świadczeń polisy OC. Jeśli kierowca, którego samochód nie posiada ważnego przeglądu jest sprawcą wypadku, ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym. Jednak towarzystwo ubezpieczeniowe może żądać zwrotu jego wysokości (tzw. regres ubezpieczeniowy). Zły stan techniczny samochodu może być podstawą do powołania się o umyślne spowodowanie szkody – jeśli ubezpieczyciel udowodni, że stan samochodu jest bezpośrednią przyczyną wypadku lub właściciel od dawna, czyli z premedytacją jeździł niesprawnym autem.

Co, jeżeli kierowca bez ważnego przeglądu został poszkodowany w wypadku? Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci mu odszkodowanie, ale może powołać się na jego przyczynienie się do kolizji i pomniejszyć należne świadczenie. Stanie się tak wtedy, gdy ubezpieczyciel wykaże, że stan techniczny auta miał bezpośredni wpływ na okoliczności zdarzenia.

Łatwo zapomnieć o obowiązkowych badaniach technicznych. Poruszanie się pojazdem bez ważnego przeglądu stwarza ryzyko otrzymania wysokiego mandatu, zabrania dowodu rejestracyjnego, a nawet w przypadku wypadku z winy kierowcy – konieczności zwrotu wypłaconych świadczeń. Pamiętaj, że ubezpieczyciel na pewno sprawdzi, czy powstałe szkody mają związek ze stanem technicznym samochodu. Dlatego, jeśli przeoczysz podany termin, jak najszybciej udaj się na badania techniczne. Auto w dobrym stanie zapewni spokój podczas ewentualnej kontroli drogowej lub stłuczki. OC, a przegląd techniczny są ze sobą powiązane, więc zwróć na to dużą uwagę. 

Ubezpieczenie OC bez przeglądu – czy jest możliwe? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się