:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Silnik z odpowiednim smarowaniem

Firmy, Silnik odpowiednim smarowaniem - zdjęcie, fotografia

Samochody zostały stworzone do tego, by pokonywać w możliwie krótkim czasie dystanse o różnej długości. Niektóre z nich bez trudu dobijają do ogromnych przebiegów, w innych natomiast jednostka napędowa ulega różnym awariom. Jak duży wpływ na to ma podejście właściciela w kwestiach serwisowych?

Pod nieustannym obciążeniem

Jednostka napędowa od momentu rozpoczęcia pracy nie ma łatwego życia. Najtrudniejsze zadanie czeka ją zimą. W polskich realiach oznacza to działanie na zimno w temperaturach nawet -30 stopni w skali Celsjusza. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie samochodu w takie dni w garażu i skorzystanie z innej opcji transportu, jednak to dla wielu zbyt nierealna perspektywa.

Począwszy od pierwszej sekundy po przekręceniu kluczyka w stacyjce, w silniku rozprowadzony jest olej. Dlatego zdaniem wielu ekspertów dobrze jest odczekać chwilę przed ruszeniem, by ten dotarł na czas do wszelkich zakamarków i zapewnił odpowiednie smarowanie wybranym elementom. Cierpliwość w tym przypadku jak najbardziej popłaca, ponieważ takie działanie z naszej strony wydłuży żywotność jednostki napędowej. Poza tym przez pierwsze kilometry nie zaleca się wchodzenia na wyższe obroty, zanim silnik nie będzie odpowiednio rozgrzany. Tutaj mylące są dla wielu kierowców wskazania temperatury cieczy chłodzącej, która względnie szybko osiąga status połowy skali.

Rozsądny właściciel samochodu powinien regularnie kontrolować poziom oleju. Nie jest jednoznacznie określone, kiedy wykonywać taką czynność. Można przyjąć, że warto po przejechaniu dystansu np. 1000 kilometrów zaglądnąć pod maskę i sprawdzić, jaki jest stan w tym momencie. Takie działanie pozwala też wykryć w porę groźną usterkę. Nienaturalnie wysokie zużycie oleju może zwiastować jakiś wyciek. O tym się stanie, gdy jego poziom do zera wie chyba każdy kierujący. Silnik momentalnie ulega zatarciu i koszty jego naprawy mogą być wręcz nieopłacalne. Z pewnością nie można także ignorować czerwonej ikony na desce rozdzielczej alarmującej o niskim poziomie oleju. Po wyświetleniu takiego komunikatu dobrze jest możliwie szybko zjechać np. na pobocze i sprawdzić, czy czasem nie pora na dolewkę.

W poszukiwaniu odpowiedniego warsztatu

Czynność, jaką jest wymiana oleju w silniku, nie należy do przesadnie skomplikowanych, jednak nawet mając zapał do wykonania jej osobiście, trzeba pamiętać o tym, że nie da się tego wykonać wszędzie. W warunkach typowo miejskich ciężko nawet myśleć o czymś takim. Tutaj potrzebny będzie kanał lub specjalistyczny podnośnik, bo inaczej nie sposób wykonać to zadanie. Dlatego też w zasadzie niemal każdy woli zlecić to mechanikom mającym wprawę i odpowiednie warunki do przeprowadzenia tej operacji.

Interwały wymiany oleju w silniku są na tyle różne w zależności od samochodu, że ciężko mówić o ogólnych zaleceniach do wszystkich pojazdów. Najlepiej w pierwszej kolejności spojrzeć do instrukcji, w której to producent określił, co ile należy udać się do serwisu w tym celu. Niezależnie od tego pierwszym kryterium będzie pokonywany dystans. Nawet gdyby nie został on osiągnięty, zaleca się wymieniać olej przynajmniej raz w roku. Tyczy się to szczególnie pojazdów, które jeżdżą z reguły jedynie po mieście.

Nie mając rozeznania wśród okolicznych warsztatów, zdajemy się tak naprawdę na łaskę losu, powierzając komuś nasz samochód. W takiej sytuacji pomocne może okazać się narzędzie takie jak Autobooking, które jest dostępne tutaj: https://autobooking.com/. To wyszukiwarka usługodawców, którzy wykonują wymianę oleju w silniku i inne czynności z szeroko pojętej mechaniki pojazdów. Za jej pośrednictwem można także umówić wizytę w wybranym warsztacie. Klient po odbyciu wizyty może wystawić stosowną opinię, która pozwoli innym osobom podjąć decyzję o wyborze serwisu dla swojego pojazdu.

Kiedy nadchodzi ten moment, że wymiana oleju w silniku naszego samochodu jest nieunikniona, nie powinniśmy pod żadnym pozorem przekładać tego na później. Przy użyciu wygodnej wyszukiwarki możemy znaleźć warsztat, umówić wizytę i po wszystkim mieć pewność, że nasz samochód nie zawiedzie nas od strony mechanicznej.

Silnik z odpowiednim smarowaniem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się