:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Opony run flat - czy warto?

Opony, Opony warto - zdjęcie, fotografia

Wizja pękniętej opony na środku autostrady lub z dala od jakiejkolwiek cywilizacji to koszmar niejednego kierowcy. Na szczęście, z pomocą przychodzą opony run flat. Czy to koniec wożenia w bagażniku zapasowego ogumienia?

Zmiana opony w ekstremalnych warunkach może zająć sporo czasu. Szczególnie, jeśli do tej pory nie robiliśmy tego samodzielnie! Równie długo można czekać na dojazd pomocy drogowej. Właśnie dlatego producenci wprowadzili na rynek opony typu run flat - idealne, kiedy “kapeć” zaskoczy Cię na przysłowiowym środku pola.

 

Czym jest opona run flat?

Run flat to szczególny typ opony zaprojektowany po to, by umożliwić jazdę nawet po przebiciu lub innym uszkodzeniu gumy. Jest to możliwe dzięki wzmocnionej wewnętrznej strukturze opony run flat.

Zależnie od modelu, ten rodzaj opon dzieli się na te, które wsparte są dodatkowym materiałem usztywniającym ścianki boczne, oraz te, których wnętrzne zawiera dodatkową, stalową obręcz. Cel obu rozwiązań jest jeden: opona run flat ma oprzeć się naciskowi samochodu nawet wtedy, kiedy na skutek przebicia spadnie w niej ciśnienie. Dzięki temu, możliwe jest normalne kontynuowanie jazdy na dystansie dodatkowych 80 kilometrów z prędkością do 80 km/h. Wystarczy to, aby dotrzeć do stosunkowo bezpiecznego miejsca postoju lub punktu naprawy.

 

Opony run flat - zalety

Bezpieczeństwo w samochodzie często kojarzy się z elementami takimi jak pasy, działające hamulce czy sprawny układ chłodniczy. Okazuje się jednak, że to, jakie opony zainstalowane są w pojeździe, wpływa na bezpieczeństwo w takim samym stopniu.

Opony run flat zapobiegają konieczności zmiany koła w niebezpiecznych warunkach - na przykład na pasie awaryjnym autostrady. Dzięki temu nie ryzykujemy zatrzymywania się w miejscach normalnie przez nas omijanych i spokojnie możemy dojechać do najbliższego punktu zmiany opon.

Co więcej, opony run flat zapobiegają destabilizacji pojazdu. Często przebicie opony, zwłaszcza przy wysokiej prędkości, wiąże się z chwilową utratą stabilności pojazdu lub nawet kontroli nad nim. “Runflaty” eliminują to zjawisko, ponieważ w dalszym ciągu utrzymują one ciężar samochodu. Dlatego właśnie uszkodzenie ogumienia jest niemalże nieodczuwalne przez kierowcę i nie traci on kontroli nad pojazdem.

Na samym końcu warto wspomnieć, że z oponami typu run flat niepotrzebne jest koło zapasowe. Dzięki temu zyskuje się cenną przestrzeń w bagażniku.

 

Wady opon run flat

Technologia run flat nie jest pozbawiona minusów. Zwiększone bezpieczeństwo w przypadku odbija się na cenie pojedynczej opony. Ponadto, nie każdy sklep z oponami sprzedaje ten rodzaj ogumienia.

Fakt, że w momencie uszkodzenia opony samochód nie traci stabilności sprawia, że kierowca może nie zauważyć, że do takiego uszkodzenia w ogóle doszło. Dlatego też ważne jest, aby uważnie obserwować wskaźniki ciśnienia w oponach.

Pomimo ich zalet, nie wszyscy kierowcy są fanami opon run flat. Ich struktura sprawia, że są one sztywniejsze i twardsze niż standardowe opony, co wpływa na samo doświadczenie jazdy. Dodatkowo, kierowcy niechętnie inwestują w jednorazowy zakup - opony typu run flat nie nadają się do naprawy po ich uszkodzeniu, ponieważ nie ma gwarancji, że przy powtórnym przebiciu zachowają one swoje właściwości.

Opony run flat to ciekawa technologia - i jak każde z rozwiązań, ma swoje plusy i minusy. To, jaki rodzaj opon należy wybrać jest kwestią indywidualnych preferencji każdego kierowcy, nawet pomimo udowodnionych wad i zalet rozwiązania run flat.