:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Off road sposobem na aktywny weekend albo… życiowe hobby?

Dzikie ostępy, tony błota, wszechobecne tumany kurzu, a wszystko to zaprawione solidną porcją spalin. Komu marzy się taka wyprawa? Wszystkim tym, którzy pokochali off-road! Ten sposób spędzania wolnego czasu jest w Polsce coraz popularniejszy. I choć wywodzi się zza oceanu, gdzie wolnych przestrzeni i dzikich, przez nikogo nieuczęszczanych ścieżek jest co nie miara, to okazuje się, że również nad Wisłą znajdziemy tereny, w których wyprawa autem terenowym albo quadem będzie prawdziwym, survivalowym przeżyciem! A co więcej – coraz większa liczba osób ma na nią chrapkę… Dzikie ostępy, tony błota, wszechobecne tumany kurzu, a wszystko to zaprawione solidną porcją spalin. Komu marzy się taka wyprawa? Wszystkim tym, którzy pokochali off-road! Ten sposób spędzania wolnego czasu jest w Polsce coraz popularniejszy. I choć wywodzi się zza oceanu, gdzie wolnych przestrzeni i dzikich, przez nikogo nieuczęszczanych ścieżek jest co nie miara, to okazuje się, że również nad Wisłą znajdziemy tereny, w których wyprawa autem terenowym albo quadem będzie prawdziwym, survivalowym przeżyciem! A co więcej – coraz większa liczba osób ma na nią chrapkę…

Czym jest off-road?
Aby odpowiednio wyjaśnić fenomen tego zjawiska, trzeba najpierw wyjaśnić, czym ono właściwie jest. Off-road to nic innego jak przemierzanie trudnych, niedostępnych terenów za pomocą specjalnie przystosowanych do tego pojazdów. Najczęściej wykorzystywane są do tego specjalne samochody terenowe z napędem na obie osie – wiele osób tego typu wycieczki przedstawia jako offroad 4x4. Wyprawy off-roadowe mogą jednak mieć niejedno oblicze. Te najbardziej znane wiążą się z rywalizacją sportową. Myślimy sport związany z samochodami – mówimy rajdy. I słusznie – w końcu  kto z nas słyszał o Rajdzie Dakar (kiedyś nazywanym rajdem Paryż-Dakar)? To właśnie jedno z najbardziej znanych wydarzeń sportowych tego typu. Składa się z wielu etapów, a każdy z nich to wielogodzinna jazda po bezdrożach – niegdyś Sahary, dziś południowoamerykańskich stepów. Organizatorzy dokładają wszelkich starań, by poszczególne odcinki były jak najbezpieczniejsze dla zawodników, jednak nie da się uniknąć pewnej dozy ryzyka. Zdarzały się nawet przypadki wypadków śmiertelnych na trasie. To dlatego zwycięzcy Rajdu Dakar przechodzą do historii sportów motorowych i swój sukces mogą świętować bardzo hucznie – zwłaszcza, że tak naprawdę niewielki procent uczestników stających na starcie, dojeżdża w ogóle do mety. Ekstremalnie wysokie temperatury, mnóstwo wszechobecnego pyłu i co rusz czekające pułapki drogowe na dzikich trasach – to wszystko powoduje, że mimo posiadania najwyższej klasy sprzętu, możemy być zmuszeni do przerwania rywalizacji. Albo nie wytrzymuje organizm, albo maszyna. Wygrywają ci najsilniejsi i posiadający najlepszy zespół serwisowy, potrafiący w mig naprawić nawet poważną usterkę.

Możliwości uprawiania off-roadu
Taki właśnie jest off-road – czystą adrenaliną, która często pozwala nam osiągać takie rezultaty i dojechać w takie miejsca, których zwykle byśmy nawet nie próbowali odwiedzić. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, to można to zrobić na blogu Trasy Masy: Off-road – górskie wyprawy po bezdrożach.

Wiele osób chętnie spróbowałoby swoich sił w tego typu hobby, ale mają dwie wątpliwości. Po pierwsze nie wiedzą, w których miejscach mogliby jeździć – w końcu mnóstwo niedostępnych terenów jest czyjąś prywatną własnością i pojawianie się tam z samochodem terenowym lub quadem byłoby niewskazane.  Po drugie nie posiadają odpowiedniego auta lub nie mają wystarczającej ilości pieniędzy na jego przystosowanie do jazd off-roadowych. Na szczęście dla takich osób powstała bardzo szeroka oferta przejazdów malowniczymi i ekscytującymi trasami wraz z instruktorami. Z większością z nich można zapoznać się na stronie Samochody Terenowe | Prezenty.pl. Jak sama nazwa witryny wskazuje, jazda off-roadowa może być też świetnym pomysłem na prezent dla faceta, który kocha motoryzację, a jeszcze bardziej adrenalinę i dreszczyk emocji. Polski off-road ma się coraz lepiej i tego typu oferty wyrastają ostatnimi czasy jak grzyby po deszczu.

Jednak samochody terenowe to nie jedyne pojazdy, które uprawniają do jazdy off-roadowej. Mamy jeszcze quady, które w sposób naturalny kojarzą się z przemierzaniem dzikich ostępów i leśnych, ledwie widocznych ścieżek. Co ciekawe wycieczka tego typu maszyną może odbywać się również po górach – quady off-roadowe są przystosowane do dużego nachylenia terenu, zmieniającego się podłoża i skalistych, nieprzystępnych tras. Oczywiście na początku najlepiej jechać w pełnym rynsztunku i pod okiem kogoś doświadczonego. Tego typu ofert, w bardzo atrakcyjnej cenie, nie brakuje również na wcześniej wspomnianej stronie: Quady | Prezenty.pl. Pod względem lokalizacji wybija się tutaj nieco offroad śląski , ale z pewnością wśród wystawionych ofert każdy jest w stanie znaleźć coś blisko własnego miejsca zamieszkania, praktycznie w każdym województwie.

Off-road jest wciąż niszowym, ale coraz popularniejszym hobby – o czym świadczy między innymi rosnąca w ostatnim czasie liczba ofert na tego typu przejażdżki. Barierą wejścia w to hobby jest często cena, ale nierzadko również niewiedza. Warto jednak zasięgnąć informacji i zorientować się w jaki sposób, za pomocą jakich pojazdów i w których miejscach można pojeździć „na dziko”. Kto wie, może okaże się to być hobby naszego życia?

Artykuł partnera