:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Jak zabezpieczyć samochód przed podróżą?

Firmy, zabezpieczyć samochód przed podróżą - zdjęcie, fotografia

Dużymi krokami zbliża się Twoja wielogodzinna, a może nawet wielodniowa podróż samochodem. Niezależnie od tego, czy ma ona charakter turystyczny, czy biznesowy, przed wyjazdem dokładnie przygotuj auto i zabezpiecz je przed ewentualnymi niebezpieczeństwami oraz usterkami. Nie wiesz, jak to zrobić? Zapoznaj się z treścią artykułu i uzupełnij swoją wiedzę.

Stan techniczny auta

Jeśli chcesz się czuć bezpiecznie na drodze i mieć pewność, że ryzyko powstania niespodziewanej usterki jest zminimalizowane, przed wyjazdem dokładnie sprawdź stan techniczny samochodu. Najpierw zajrzyj do dowodu rejestracyjnego i upewnij się, że posiadasz aktualne badania techniczne – w przeciwnym razie wykonaj je jak najszybciej, zanim ruszysz w drogę. Nie zaszkodzi także sprawdzić aktualności ubezpieczenia OC – jeśli jego ważność wygasa w najbliższym czasie, najtańsze oferty znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczenia OC kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Badania techniczne i OC aktualne? W takim razie teraz czas na sprawdzenie poziomu płynów. Najważniejszy jest oczywiście olej silnikowy, który powinien być wymieniany na czas, czyli co 10 tys. km. Jeśli z tym zwlekałeś, jak najszybciej nadrób zaległości. Równie istotne są płyny: chłodniczy, do spryskiwaczy, hamulcowy i wspomagania kierowcy. W przypadku zbyt niskiego poziomu któregoś z nich uzupełnienie powinno być bardzo łatwe nawet dla laika.

Kolejna kwestia to opony. Ważne jest, żeby ich stan był co najmniej dobry – zbyt duże zużycie może powodować problemy nie tylko podczas jazdy, ale również w trakcie kontroli policyjnej tak w Polsce, jak i zagranicą. Oczywiście pamiętaj też o sprawdzeniu ciśnienia w oponach. Chcąc czuć się bezpiecznie, wyeksploatowane wycieraczki wymień na nową parę, żeby w razie opadów deszczu widoczność nie była zbyt mocno ograniczona. Nie zapomnij skontrolować stanu hamulców – szczególnie jeśli jedziesz w góry, gdzie klocki są narażone na wyjątkowo duże przeciążenia.

Wyposażenie auta

Odpowiednie zabezpieczenie samochodu obejmuje także jego wyposażenie. Jeśli w trakcie podróży zamierzasz parkować na niestrzeżonym parkingu w niebezpiecznym lub nieznanym Ci miejscu, nie zaszkodzi zainwestować w dodatkową ochronę przed kradzieżą, jak np. blokada na kierownicę czy skrzynię biegów. Dzięki temu możesz spać spokojnie bez obaw, że obudzisz się rano, a na parkingu nie będzie Twojego auta.

W razie jakichkolwiek problemów z samochodem w trakcie podróży niezbędne są: kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza i gaśnica. Każdy z tych przedmiotów zapakuj do bagażnika, nawet jeśli prawo tego nie wymaga. Zawsze przydać się mogą również zapasowe bezpieczniki. Apteczka to kolejny niezwykle potrzebny element wyposażenia, o którym powinieneś pamiętać, tak samo jak o zabraniu ze sobą podnośnika oraz sprawdzeniu ciśnienia w kole zapasowym.

Ubezpieczenie

Bez względu na to, jak dobrze przygotujesz auto do podróży, zawsze istnieje ryzyko awarii, usterki, kolizji czy wypadku. Znajdując się daleko poza domem, Twoje możliwości poradzenia sobie w tego typu sytuacjach są mocno ograniczone. Wyobraź sobie, że na pustej drodze w środku nocy przed maskę wyskakuje Ci sarną, w którą uderzasz z całym impetem. Tobie nic się nie dzieje, ale zepsuta chłodnica uniemożliwia dalszą jazdę. Jak sobie poradzisz? Samemu nie dasz rady, a holowanie kosztuje majątek. Szanse na uzyskanie profesjonalnej pomocy daje jedynie wykupienie ubezpieczenia.

Polisą skierowaną do kierowców, którzy udają się w daleką podróż, jest assistance. Dzięki temu ubezpieczeniu w razie jakichkolwiek problemów na drodze otrzymujesz stosowną pomoc, jak np. holowanie, naprawa awarii, dowiezienie paliwa czy nocleg w hotelu. Jeśli natomiast niedługo kończy Ci się ważność OC, zanim wykupisz nową polisę, weź pod uwagę pakiet OC AC na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Autocasco jest bowiem ubezpieczeniem przydatnym zawsze, tym bardziej w dalekiej podróży.

Jak zabezpieczyć samochód przed podróżą? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się