:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Jak odpowiednio przygotować samochód do zimy?

Felietony blogerów, odpowiednio przygotować samochód - zdjęcie, fotografia

Coraz niższe temperatury zwiastują rychłe pojawienie się zimy. Mroźna aura, opady śniegu i porywisty wiatr dają się we znaki przede wszystkim kierowcom. Trudne warunki na drogach i zamarznięte zamki to tylko niektóre problemy, z którymi muszą borykać się wszyscy posiadacze aut. Aby ich uniknąć, warto odpowiednio wcześniej przygotować swój samochód do zimy.

Zmiana opon letnich na zimowe

Jedną z pierwszych czynności, o których powinien pomyśleć każdy kierowca, gdy temperatury zaczną spadać do ok. 8°C, jest wymiana letnich opon na zimowe. Dlaczego to takie ważne? Jazda na nieodpowiednich oponach wiąże się z ogromnym ryzykiem. Letnie ogumienie nie posiada w swoim składzie specjalnej mieszanki krzemionki, która sprawia, że opona zachowuje większą elastyczność. Co więcej, opony letnie różnią się konstrukcją bieżnika, przez co odznaczają się dużo mniejszą przyczepnością od opon zimowych. Te i inne czynniki wpływają na wydłużenie drogi hamowania, co przy śliskiej i oblodzonej nawierzchni zwiększa ryzyko kolizji. Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednie opony zimowe? Jeśli są to opony używane, to niezwykle istotny jest ich wiek. Nie można również pomijać takich aspektów jak rodzaj bieżnika (najlepiej sprawdzają się te o bieżniku asymetrycznym), rant ochronny czy klasa przyczepności. W sprzedaży dostępne są opony premium (najdroższe i najbardziej wytrzymałe, m.in. takich marek jak http://bridgestone-stargard.pl/kariera) oraz klasy średniej i ekonomicznej (dostosowane do pojazdów, które w ciągu roku nie pokonują więcej niż 10 tys. km).

Zabezpieczenie karoserii i uszczelek

Gumowe elementy lubią płatać figle kierowcom przeważnie zimą. Zwłaszcza uszczelki samochodowe, np. te, które znajdują się przy zamkach. Jak o nie odpowiednio zadbać? Przyda się z pewnością smar do konserwacji uszczelek samochodowych – można go kupić w sztyfcie lub w spray-u. Nie można również zapomnieć o nadwoziu – woskowanie to czynność, o której trzeba pamiętać i wykonywać ją regularnie. Przyda się też sprawdzenie stanów wszystkich płynów, zwłaszcza w silniku - zużyty olej może niekorzystnie wpływać na pracę silnika, a zimą niełatwo o jego zatarcie.

Akcesoria przydatne zimą

Przed zimą warto też uzupełnić braki w wyposażeniu auta. Obowiązkowo trzeba zakupić szczotkę do odśnieżania (najwygodniejsze będą te z długim uchwytem), ale przydadzą się też skrobaczki lub odśnieżacze do szyb. W samochodzie powinny pojawić się też robocze rękawiczki (zabezpieczą dłonie podczas odśnieżania) oraz kable rozruchowe i linki holownicze (na wypadek problemów z akumulatorem).

Jak odpowiednio przygotować samochód do zimy? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się