-6°C Lekkie zachmurzenie

Namiot dachowy, zabudowa wyprawowa czy namiot 2 sekundy

Przygotowujesz się do większej wyprawy. Na pewno zastanawiałeś się już gdzie będziesz spał: namiot dachowy, zabudowa wyprawowa z posłaniem czy po prostu namiot 2 sekundy?











Każde rozwiązanie znajdzie pewnie zwolenników i przeciwników.

zbudowa wyprawowa
Zabudowa wyprawowa wnętrza, Land Cruiser HDJ 80

Zabudowa wyprawowa z posłaniem pozwala szybko zorganizować nocleg, również w złą pogodę czy gdzieś na parkingu przy autostradzie. Będziemy się na pewno czuli bezpiecznie ale chyba raczej niezbyt wygodnie. Do tego konieczne jest przerzucanie bagażu aby zrobić miejsce do spania. Z drugiej strony pod posłaniem zabudowa wyprawowa mieści zazwyczaj przepastne szuflady albo pojemniki - wygodniej jest się zapakować.

Namiot dachwy
Namiot dachowy

Namiot dachowy w zasadzie ma same zalety. Równie szybko możemy przygotować nocleg praktycznie w dowolnym miejscu. Robale, węże, skorpiony i kojoty nie mają łatwego zadania gdyby chciały nas dziabnąć. Tylko ta cena ... trzeba wysupłać ładnych parę tysi. No i dodatkowy opór na dachu - pewnie ze 2 litry na setkę więcej.

Namiot 2 sekundy
Dwusekundówka

A może po prostu zwykły namiot 2 sekundy, taki jak popularna kłeczucha? Kosztuje 2-3 stówki, rozkłada się w kilka sekund, składa się równie szybko (nie za pierwszym razem ;-)) Ale może spaść deszcz i nas podtopić ...

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Reklama

Namiot dachowy, zabudowa wyprawowa czy namiot 2 sekundy komentarze opinie

  • Janusz Grymaszewski 2013-10-16 13:06:00

    Ja buduję do tego celu wszystkomającą lekką przyczepę wyprawową, jak skończę, to wrzucę parę fotek i coś napiszę, narazie wygląda zachęcająco.

  • Adzik 2012-10-24 20:18:39

    Zimą to wole spać pod dachem :D, nie miałem okazji w namiocie, w cieplejsze dni od ok 10 stopni doby śpiwór i tylna kanapa w Jeep`ie, siedzenie przednie rozłożone to i nogi "można wyciągnąć",  na miękko spędzić 2-3 noce. Jak się jedzie w 2 os. to jedna z przodu :P.

  • Karol 2012-10-02 16:47:20

    namiot dachowy ma ograniczoną żywotność. zabudowa wewnętrzna jest wieczna. w zimne dni wystarczy uruchomić webasto i nie straszne nam mrozy, w upał uchylam szyberdach i temperatura spada ;) jestem za zabudową!

  • Irek Kapler 2012-05-01 22:25:40

    Cóż... namiot dachowy... super sprawa ale pod warunkiem że jest sucho i pięknie :) Problemy zaczynają się jak któryś dzień z rzędu pada (już nie mówię leje!!!). Namiot 2sek - expres ... ale jak dla mnie jak wyżej no i ... nie na każdym parkingu można go otworzyć a i samo bezpieczeństwo zawitania jakiegoś dziwnego zwierza małe. Rozwiązanie dobre po lokalnych letnich wojażach. Zabudowa wnętrza - niby idealnie ale ... metalowa buda bardzo szybko się wychładza i ... jesienią średnio przyjemnie się robi (wbrew wszystkiemu w namiocie ... w dobrym namiocie temperatura utrzymuje się na normalnym poziomie). Czyli :( - nie ma rozwiązań idealnych. Ja od jakiegoś czasu mam zabudowę ale z boku zawsze dopięta jest dwusekundówka i ... najważniejsza rzecz na świecie !! porządny śpiwór ! NIE WARTO na nim oszczędzać

  • Slawek . 2012-04-11 19:59:38

    Oldzbig, strzelam: zaniosło Cię tym razem do Iranu? Zdaj relację!

  • Cezary Słowikowski 2012-04-10 20:20:09

    Jak na razie wystarczy mi kłeczuła 3sekundy a w środek dobry śpiwór wędkarski Phantom 5 season

  • Zbigniew Ciemiński 2012-03-09 09:55:57

    14 marca odbędzie się organizowane przez passion4travel spotkanie z moimi podróżniczymi guru którzy już kilka razy okrążyli świat różnymi sprzętami z bardzo różnym wyposażeniem. Ostatnio nawet się cofnęli w rozwoju bo zrezygnowali z ciężkiej luksusowej zabudowy na Hiluxie i zamontowali namiot dachowy. Oni najlepiej mogą opowiedzieć o wadach i zaletach każdego rozwiązania. Niestety nie będę mógł być na tym spotkaniu ponieważ będę w tym czasie w kraju bardzo nieszczęśliwym według GW, w którym media i rządy nie są opanowane przez agresywną, podłą i niewdzięczną mniejszość narodową ale za to każdy decyduje sam kiedy idzie na emeryturę a zbiornik paliwa kosztuje mniej niż 2 dolary. Namawiam natomiast do udziału w spotkaniu bo będzie się można dużo dowiedzieć i potem wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie sposobu podróżowania oraz wyposażenia

  • Waldek 2012-01-14 13:20:38

    Chętnie podzielę się moimi poczynaniami w przystosowaniu samochodu do wypraw turystycznych  https://picasaweb.google.com/mudmania4x4/ModyfikacjeTurystyczneSamochoduMitsubishiPajero28TDI1995LongByWaldek

  • Janusz Janusz 2011-10-28 08:56:21

    Ja dużo myślałem i zdecydowałem się w końcu na wyprawową zabudowę wnętrza (Land Cruiser HDJ 80). Zrobiłem dwie ogromne szuflady i spanie. Na wyjazd super, zwłaszcza w zimne rejony - zainstalowałem też Webasto więc w środku cieplutko jak w domu. Myślę, że namiot dachowy też jest super, brałbym taki w skorupie z żywicy - myślę że trwalszy i szczelniejszy w czasie jazdy. 

  • Tomasz Frelich 2011-10-27 21:01:17

    witam, ja przetestowałem i sprawdziłem namiot dachowy, i zostanę przy tym rozwiązaniu (jeździmy we dwójkę) rewelacyjna sprawa na afryke, ukraine rumunie itp ciepłe w miare klimaty, w zimne rejony np Islandia czy Murmańsk gorzej jednak wtedy przydał by się np camper. mam co prawda teraz chińczyka na swojej landrynie ale już sie pruje, zastanawiam się nad zmianą na polski namiot dachowy: www.namiotdachowy.pl co o tym myślicie?